نکاتی طلایی درباره بره موم ارسال دیدگاه

نکاتی طلایی درباره بره موم

هدف از درج این مطالب و بیان خواهی بره موم فراهم آوردن آگاهی و کاربردهای درمان بیماریهایست هر چند نهایت دقت را به عمل آورده ایم که از منابع معتبر بر صحت گفته استفاده کنیم.

اما خیلی مهم است چنان چه قصد مصرف بره بوم را برای مصرف پزشکی و دارویی بخصوص در درمان بیماریهای عمقی را دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید و در صورتی که قبلا داروی را مصرف می کردید به یکباره آن را قطع نکنید.

همانگونه که در مطالب می خوانیم این موارد درمانی بر روی تعداد خاصی از افراد صورت گرفته است و به دلیل این که بره موم ها متفاوت و از گیاهان گوناگونی هستند ممکن است شرایط درمان و بهبودی بیمار به نوع صمغ جمع آوری شده ارتباط داشته باشد هرچند که در بسیاری از موارد خواص بره موم کلی هستند اما آنچه که مسلم است این است که مصرف بره موم مطمئن خواص بیشماری را دارد و هیچگونه عارضه ای هم بر روی بدن ما به جای نمی گذارد.

به امید روزی که انسانها از زنبور عسل درس زندگی بیاموزند و از فرآورده هایش درس سلامتی.

برگرفته از کتاب بره موم اثر فارنلی ترجمه : سید مظاهر سیدی

بره موم :

بره موم به طور عمده ماده ای است رزینی که زنبورهای عسل از درختان و گیاهان جمع آوری می کنند. ترکیبات اصلی بره موم شامل : رزین وموم می باشد رنگ آن ممکن است تنوع بسیار زیادی داشته باشد در مناطق معتدل رنگ این ماده از زرد روشن یا قهوه ای تا قهوه ای تیره متغییر است رنگ بره موم تولید شده در آب و هوای گرمسیری ممکن است از قهوه ای مایل به سبز روشن ( در بره موم برزیلی ) تا سیاه و قرمز تیره متغییر است.

در حال حاضر به این آگاهی رسیده ایم که آنتی بیوتیک ها پاسخ « گلوله ی سحرآمیز » به آن شکلی که در ابتدا گمان می بردیم نیستند. مشکلات ویژه و جدی مقاومت باکتری ها روز به روز اشکاتر می گردد. باکتری ها نشان داده اند که استعداد قابل ملاحظه ای برای جهش یافتن و سازش دادن خویش به داروهایی قوی تر و پیچیده تر از پیش که برای مبارزه با آنها تولید شده است مانند بیماری های کمبود ایمنی در سرتاسر عالم به یکی از نگرانی های عمده پزشکی نوین تبدیل شده است را دارند. پژوهش در زمینه یافتن راههایی کارآمد برای مبارزه با بینماریهای تازه و نگران کننده تر و هراس انگیزتر از آن ظهور مجدد بیماریهای قدیمی قبلاً کنترل شده ادامه دارد.

دکتر جورج جکوبی از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد مشکل را به گونه ای روشن و منحصر بفرد به شکل زیر مطرح می کند 🙁 میکروب ها همواره راههایی برای دور زدن آنتی بیوتیک هایی که به سویشان پرتاب می کنیم می یابند، سپس خودشان را با آنها سازش می دهند و غرش کنان باز می گردند. دکتر هارولد نیو از دانشگاه کلمبیا، حتی روشن تر از این مطلب را بیان می دارد :)باکتری ها از آدمیان هوشمندتر و زرنگ تراند». لوری گارت، در تحلیل برجسته ی خویش از الگوی در حال تغییر بیماری ها در سطح جهان تحت نام (طاعون در راه) ادعا می کند که آدمی با رضامندی از کشفیات مغرورانه ی خویش و پیروزی هایی که در پزشکی به دست آورده آرامش یافته و به خواب غفلت فرو رفته است و برای رویارویی با طاعونی که در راه است آمادگی ندارد.

تعین ابعاد بحران بهداشتی پیش روی ما در سطح واقعی امکان پذیر نیست اما بی شکل مشکل تنها مربوط به آنتی بیوتیک ها نیست بلکه علاوه بر آن دامنه ی کاملی از داروهای آلوپاتیک رسمی و پذیرفته شدهمانند داروهای ضد قارچ، ضد التهاب و ضد ویروسرا دربر می گیرد.

مشخص شده که بره موم خواص ضد باکتری، ضد التهابی، ضد قارچی، آنتی اکسیدان و ضد ویروسی دارد که همگی در یک ماده گرد آمده اند و عملاً هیچ گونه عارضه ی جانبی شناخته شده ای ندارند. براحتی درمیابیم به چه علت، وقتی برای فرآورده های طبیعی چنین ادعاهایی عنوان می گردد، این ادعاها توسط پزشکی رسمی با تمسخر روبه رو می گردد. بیان این که فرآمورده ای طبیعی شاید عملکرد یگانه داشته باشد ( مانند آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد التهاب ) ممکن است معقول بنماید.

با این هدف همه ی این نوشته ها یافتن جایگزین هایی در طب طبیعی به عنوان مبارزه علیه طب آلوپاتیک(سنتی) نیست. هدف آن است که تا آنجا که امکان دارد به شمار بیشتری از مردم در مورد ماده ای که ممکن است جندان اطلاعاتی در مورد آن نداشته باشند تا خودشانبتوانند در مورد آن تصمیم گیری کنندو ببینند که آیا برایشان سودمند است یا خیر، آگاهی هایی بدهیم.

چگونه باید بره موم را مصرف کنیم؟

درپایین روش های مختلفی که شما می توانید آن را مصرف کنید شرح دادم که رایج ترین آنها به شکل های کپسول، قرص یا مایع است. شاید بهترین راه برای مصرف بره موم برداشت مستقیم آن از کندو باشد. در هنگام جویدن بره موم، غدد بزاقی اجزاء ماده خام آن را فعال می کنند. دکتر فلیکس مورات پیشنهاد می کند، برای بیماریهای دهان، بینی و حلق و یا برای عفونت های ریوی آن را به شکل خام بجوند (دوز پیشنهادی3 گرم در روز است). او توصیه کرده است بره موم باید به مدت نیم ساعت جویده شود تا نرم شده، در این موقع می توان آن را قورت داد. متاسفانه شما مجبورید که اطمینان پیدا کنید آیا آن خالص و عاری از هرگونه آلودگی است یا نه و این همیشه آسان نیست. برای پرهیز از این مشکلات، بیشترمردم بره موم را به شکل کپسول یا قرص استفاده می کنند. مصرف کنندگانی که بره موم مایع را انتخاب می کنند در حال افزایش هستند چرا که عقیده دارند شکل مایع آن سریع تر عمل می کند و قابل دسترس تر به ارگان هاست. افرادی که از آسم رنج می برند دقت کرده اند که اگر بره موم مایع را مصرف کنند به زودی پس از ظهور علائم، حمله آنها کنترل خواهد شد.

اگر شما از بره موم به شکل موضعی استفاده می کنید باز هم اشکال مختلفی از آن را می توانید انتخاب نمایید. کرم های بره موم معمولاً حاوی مقدار کمی از بره موم (یک تا دو درصد) هستند. پمادها می توانند حاوی میزان بیشتری از بره موم باشند در صورتی که مایع بره موم می تواند بالای 25 درصد بره موم تصفیه شده داشته باشد.

چه موقع باید بره موم را مصرف کنیم؟

این موضوع بستگی به این دارد که شما به چه منظور بره موم را مصرف می کنید. احتمالاً بهترین حالت این است که دوز لازم را در طول روز تقسیم کنید. بهترین کار این استکه بره موم را با معده خالی میل کنید بویژه اگر شما دنبال پیدا کردن درمانی هستید که مربوط به معده یا روده نظیر کاندیدا یا یک بیماری التهابی است. شاید بهتر باشد که بره موم را بعنوان آخرین خوردنی در شب میل نکنید. بعضی از مردم گزارش داده اند اگر بره موم را در آخر شب مصرف کنند با مشکلات خواب مواجه می شوند. اگر چه این امر می تواند به خلق و خوی شما بستگی داشته باشد که آیا بره موم شما را بی خواب می کند یا اینکه به خواب می برد.

چه مدت بایدبره موم را مصرف کنیم؟

ما جلوتر دیدیم که تحقیقات نشان داده اند که بره موم می تواند اثر بخشی آنتی بیوتیک ها را افزایش دهد. دکتر مورات توصیه می کند که بره موم را فقط با توصیه پزشک با آنتی بیوتیک ها و دیگر داروهای رایج مصرف کنید. مشکلی در ارتباط با تداخل مصرف بره موم و داروهای متداول بروز نمی کند. مدارک نشان می دهند که بره موم سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. بعضی از بیماران که به سبب ابتلاء به سرطان تحت شیمی درمانی هستند گزارش کرده اند که خوردن بره موم قبل و در طول درمان تعدادی از عوارض ناخوشایند جانبی شیمی درمانی از قبیل زخم های دهانی را کاهش داده است، اگر جه تحقیقات بیشتری نیاز است.

آیا بره موم عوارض جانبی هم دارد؟

مردمی که بره موم را بعنوان دارو برای حدود 3000 سال مصرف کرده و مقالاتی که در این زمینه بوده است، هیچگونه عوارض جدی را گزارش نکرده اند. با این وجود آلودگی های محیطی جنبه های جدیدی از شناخت ما نسبت به فرآورده های طبیعی ایجاد کرده است. سرب، آفت کش ها و آلودگی های رادیواکتیو بعنوان مشکلات جدیدی در چند سال گذشته تشخیص داده شده اند. اگر چه کارخانجات این مواد را بطور مرتب جدا و آزمایش می کنند.

یکی از مشکلاتی که به دفعات در ارتباط با بره موم نقل شده و در مقالات علمی مورد استناد قرار گرفته است، حساسیت بیشتر مردم مربوط به فرآورده های زنبورعسل، عمدتاً به سبب وجود گرده ی گل و عسل است، اما وقتی بره موم تصفیه می شود ترکیبی است بیشتر از رزین خالص جمع آوری شده از درختان و نباید دانه گرده و عسل داشته باشد. تعدادی از تولید کنندگان گرده گل را در کپسول های بره موم قرار می دهند اما این نکته باید در برچسب قید شود.

وقتی بره موم بشکل خوراکی مصرف شود واکنش های حساسیت زا کمتر اتفاق می افتد تا وقتی که به شکل موضعی استعمال شود. دلایل محکمی وجود دارد که این ماده برای درمان آسم، تب یونجه و مشکلات پوستی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است.

مجدداً توجه کنید، وقتی که برای اولین بار آن را مصرف می کنید حساسیت بررسی شود. پاسخ حساسیت با قرمزی و خارش پوست خودش را نشان می دهد. اگر شما از بره موم برای درمان بیماریهای پوستی نظیر پسوریازیس یا اگزما استفاده می کنید یک آزمایش موضعی پوست در اول قابل توصیه است. بعضی از اوقات استفاده بیش از حد از بره موم سبب اسهال می شود.

آیا بچه ها می توانند بره موم را مصرف کنند؟

به گفته دکتر مورات یک بچه باید نصف دوز یک فرد بالغ را دریافت نماید و برای درمان باید با دوزهای کم شروع کند و تدریجا میزان آن را افزایش دهد.

چطور من بدانم که کدام فرآورده را مصرف کنم؟

وقتی بره موم می خرید اطمینان حاصل کنید که میزان بره موم موجود در هر کپسول، قرص یا شکل مایع آن کاملاً شفاف روی برچسب درج شده باشد. تقریباً تمام فرآورده های کنونی از بره موم تصفیه شده ساخته شده اند نه از بره موم خام. 500 میلی گرم از بره موم تصفیه شده تقریباً برابر یک گرم بره موم خام است. بنابراین اگر روی برچسب آن اعلام کند این کپسول ها حاوی 1000 میلی گرم از بره موم خام است به این معنا می باشد که در حقیقت حاوی 400 تا 500 میلی گرم از بره موم تصفیه شده است. بیشتر تولیدکنندگان معتبر دنیا از بره موم تصفیه شده استفاده می کنند.

در انگلستان شما می توانید این ماده را از اتحادیه تولیدکنندگان غذای سالم که دارای علامت اختصاصی برای بره موم است بخرید. به این معنا که شما می توانید به حقایقی که روی آورده شده اعتماد کنید که این ماده آزمایش شده و دارای یک حداقل از سطح فلاونوئیدها می باشد.

آیا من می توانم بره موم ارگانیک بخرم؟

بره موم آرگانیک قابل دسترسی است اما هنوز میزان آن خیلی کم است. مشکل این است که زنبورها می توانندبیش از سه مایل در هر جهت کندو چرا کنند، به این معنا که همه ی زمین های موجود در شعاع سه مایل از کندو باید عاری از آفت کش ها، علف کش ها و غیره باشند. مگر اینکه تولید کننده بتواند اثبات کند که بره موم تولید شده از زنبورهایی است که در مرکز یک مزرعه ی خیلی بزرگ ارگانیک قرار گرفته اند. در غیر این صورت این بره موم ارگانیک نیست.

نوشیدنی های بره مومی

بازار نوشیدنی های انرژی زا در غرب و بخصوص در ژاپن بسیار گسترش پیدا کرده است. از این رو تعدادی از تولیدکنندگان از فرصت استفاده کرده اند تا نوشیدنی های خاص بره مومی را بسازند.

استفاده از بره موم در غذاها

بره موم را می توان به روش های گوناگون به غذا افزود. اگر شخصاً نان مصرفی خود را تولید می کنید می توانید به جای استفاده از شکر، تکه های ریز و پودر بره موم را در عسل حل نمایید و به آن اضافه کنید.

از آنجایی که بره موم فعالیت مایه خمیر را با کندی روبرو می کند در این صورت به مایه خمیر بیشتری نیاز خواهید داشت.

از سرکه ی بره موم می توان برای سس سالاد استفاده کرد. سرکه به طور مؤثری طعم تند بره موم را می پوشاند.در اینجا هم به پودری از بره موم احتیاج خواهید داشت که در هر بار استفاده و به همان نسبت نمک یا فلفل مصرفی به سرکه اضافه شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *